Безплатна доставка до офис при поръчки над 150 лв.
Доставяме със Спиди до офис или до адрес.
press Enter to searchShowing all results:Не са намерени продукти
Как да подхранваме „добрите“ бактерии, за да имаме здрава и блестяща кожа
Когато говорим за кожата, обикновено мислим за външния ѝ вид– как да скрием тъмните кръгове под очите, някоя друга пъпчица или да изразим по-добре контура на лицето. Истината е, че здравето на кожата е от съществено значение за здравето на цялото ни тяло. В крайна сметка, тя е най-големият орган в тялото и основният „щит“ между нас и външния свят. Нашата кожа е дом на милиарди микроорганизми и изследванията тепърва започват да откриват важната им роля за нашето здраве. Предупреждаваме ви, откритията са вълнуващи и леко стряскащи.
Представяме ви кратък наръчник за микробиома на кожата и как да се грижим за него, изготвен със съдействието на нашите приятели от ProLact Probiotics.
Какво представлява кожния микробиом?
Кожният микробиом, понякога наричан кожна микрофлора, е термин, който описва трилионите „буболечки“, които живеят в нашата кожа. В състава му влизат над 1000 различни вида бактерии и 80 различни вида гъбички. Някои от тях са обитатели и на чревния микробиом, включително видове Staph, Strep и Candida. Има и няколко вида пробиотични бактерии от семействата Bifidobacterium и Lactobacillus, но значително по-малко, отколкото се намират в дебелото черво.
Кожният микробиом се променя в зависимост от „еко-нишата“ или мястото, на което живеете. Микроорганизмите варират, в зависимост от количеството светлина, на което сте изложени. Различните участъци от кожата имат и различна микрофлора. Оказва влияние и дали зоната от кожата е влажна, суха, окосмена или мазна. Също така, микробиомът се различава при мъжете и жените, както и при различните възрасти. Например, тийнейджър с бушуващи хормони ще има много по-различен микробиом от жена в постменопауза, водеща заседнал начин на живот.
Каква е ролята на микробиома за нашето здраве?
1. Комуникира с нашата имунна система
Някога учените са смятали, че нашият микробиом съществува само на повърхностния слой на кожата и че по-дълбоките дермални слоеве са напълно стерилни. Сега знаем, че това не е вярно. (Логично.) През 2013 г., учените се „гмуркат“ надълбоко в дермата, търсейки микроорганизми, които откриват чак до подкожния мастен слой. Оказва се, че микробиомът от този слой си „говори“ директно с имунната ни система.
2. Предпазва ни от инфекции
„Балансираният“ кожен микробиом предпазва от инфекции по почти същия начин, по който го прави „балансираният“ чревен микробиом: чрез изместване на патогенните бактерии. „Добрите“ микроорганизми по кожата предпочитат относително кисела среда (pH около 5,0), което, от своя страна, също инхибира растежа на патогени.
3. Облекчава възпалението
Микробиомът и имунната система на кожата „разговарят“ редовно помежду си, което води до намаляване на възпалението. Когато микробиомът е извън баланс, имунната система може да освободи различни антимикробни пептиди като кателицидин, които да помогнат за възстановяването на баланса. Също така, добрите бактериални обитатели могат да инхибират освобождаването на възпалителни съединения от имунната система. Предпазва ни от агресорите в околната среда
4. Предпазва ни от агресорите в околната среда
Микробиомът подпомага заздравяването на рани, предпазва ни от алергени, минимизира окислителното увреждане и поддържа хидратацията на кожата. Всъщност, някои съвсем нови изследвания показват, че добрите бактерии могат да ни предпазят от вредните UV лъчи. Едно проучване установява, че бактерията Staphylococcus epidermidi може да ни предпази от образуването на рак на кожата.
Как можем да компрометираме кожния микробиом и до какво води това?
Вероятно знаете, че купища антибиотици, много други лекарства и лошата диета могат да навредят на чревния микробиом.
Същото важи и за кожния микробиом. Използването на дезинфектанти за ръце е важно и ни предпазва от болести, но същевременно допринася за кожната дисбиоза, а това, от своя страна, може да доведе до различни кожни заболявания. Небалансираният микробиом или кожната дисбиоза се свързват с псориазис, алергии, екзема, контактен дерматит, акне, лошо зарастване на рани, пърхот, инфекции, розацея и ускорено стареене на кожата.
Можем да компрометираме кожния микробиом по два начина: в зависимост от това какво слагаме върху кожата и какво слагаме в тялото.
1. Използвате грешните продукти
Ако сте пристрастени към чистотата, може да увредите микробиома на кожата си. Да вземем за пример сапуните със сулфати; по своята същност, те са алкализиращи. Реално, така работят за премахване на мръсотията и микробите. Но припомнете си, че нашият кожен микробиом предпочита рН около 5. При това сравнително кисело рН, „добрите“ микроорганизми „процъфтяват“. За сметка на това, опортюнистични бактерии – дисбиотичните играчи – се радват повече на по-високо, по-алкално pH. А сапунът има рН до около 10…
Едно много интересно проучване показва, че при децата, които мият чинии на ръка, има по-ниска честота на алергии, в сравнение с тези в чиито семейства, се използва съдомиялна машина. Авторите предполагат, че резултатите са свързани с ползите от допира на кожата с микробите от мръсните чинии.
2. Чревният ви микробиом също е компрометиран
Нови изследвания показват, че всичко, което уврежда чревния микробиом, влияе и върху микробиома на кожата. Нарича се оста „черва-кожа“ (да не се бърка с оста „черва-мозък“) и учените тепърва започват да проучват въпроса. Голяма част от изследванията проучват връзката между здравето на червата и акнето. Ето какво казват учените: „Чревният микробиом влияе върху възпалението, оксидативния стрес, инсулиновия отговор, нивата на тъканни липиди, растежа на патогенни бактерии, включително на нивата на невропептиди и невротрансмитери, регулиращи настроението.“
3. Прекалявате с грижата за кожата
Използването на прекомерно количество продукти, с висока концентрация на активни съставки, има потенциала да увреди кожната бариера. Тук визираме честата употреба на киселини и абразивни частици, както и на ретиноиди във висока концентрация. Продуктите от този тип трябва да бъдат въвеждани постепенно и да бъдат използвани умерено (и разумно). Вредите, които могат да нанесат на кожната бариера, при неправилна употреба, многократно надхвърлят ползите им.
4. Живеете в 21-ви век
Разходките сред природата са полезни за физическо здраве, за психическо здраве и, оказва се, за микробиома. За съжаление, днес все повече хора живеят в градска среда; без достъп до зелени паркове. Така човешката микрофлора става все по-малко разнообразна.
Изследванията установяват, че контактът с природата (или липсата му) влияе пряко на разнообразието на микрофлората. „В индустриализираните страни, разпространението на незаразните болести се увеличава драстично от средата на 20-ти век“, споделят учените от едно проучване. „Причинно-следствените връзки остават слабо проучени, но увеличената гъстота на населението, замърсяването, заседналия начин на живот, тютюнопушенето, промените в диетата и ограниченото излизане на открито са сериозни фактори.“
Проучването открива, че излетите на открито подпомагат разнообразието на микробиома и го насищат с „добри“ бактерии. Микробите в природата буквално се прехвърлят върху кожата (и в носа), чрез допир и дишане. (Изключително вълнуващо е да открием, че природата всъщност е пълна с „добри“ микроорганизми, които само чакат да бъдат „уловени“, за да ни донесат ползи за здравето!)
Как да поддържаме баланс в микробиома?
Ако мислите, че най-вероятно може да сте нанесли доста щети на микробиома си през годините, добрата новина е, че можете да помогнете за възвръщането на баланса. Ето как:
1. Хранете се здравословно и не пропускайте хидратацията
Препоръчваме добри мазнини, достатъчно протеини, да не изключвате въглехидратите, да приемате повече кръстоцветни зеленчуци и да пиете повече вода. Изключете от диетата си преработените храни и намалете захарта. Изследванията показват, че това, което слагате в устата си влияе сериозно върху кожата и нейния микробиом.
2. Идентифицирайте храните, които не влияят добре на кожата ви
Уточняваме, че това е строго индивидуално. Тъй като знаем, че микробиомът на кожата се влияе от вътрешното възпаление, постарайте се да ограничите храните, за които знаете, че не се отразяват добре на кожата ви. Например, млечните продукти и глутенът са свързани с изострянето на редица кожни проблеми, включително на екзема и акне.
3. Погрижете се за червата си
Знаем също, че кожните проблеми се влияят от чревния микробиом и здравето на лигавицата на червата, затова препоръчваме да потърсите висококачествен пробиотик. Съществуват много изследвания за употребата на пробиотици за поддържане здравето на червата и микробиома на кожата.
Пробиотиците ProLact са последно поколение пробиотици, произведени по уникална технология за естествена микроенкапсулация на бактериите. Това означава, че самите пробиотични бактерии са обвити със защитна обвивка от протеини и мукополизахариди, която гарантира, че ще преминат през целия стомашно-чревен тракт и ще се заселят в дебелото черво, където ще донесат максимално много здравни ползи, включително за кожата.
4. Използвайте умерено дезинфектантите за ръце
Да, изключително важно да имаме добра хигиена. Но не за сметка на кожна дисбиоза. Разбираме, че е лесно да се каже, но светът тъкмо премина през пандемия и е нормално да сте по-предпазливи. Потърсете продукти с по-нежни повърхностноактивни вещества, както и дезинфектанти за ръце, чиито активни съставки са буферирани с полезни съставки като алое вера. Не забравяйте да хидратирате кожата си след измиване и дезинфекция.
5. Изпотете се
Следващото изречение вероятно леко ще ви озадачи. Ако се храните добре, потта, която тялото ви произвежда, ще представлява пребиотик (хранителна среда) за кожния микробиом. Да не забравяме, че редовната физическа активност води до по-добро здраве на кожата, а и на цялото тяло. Когато тренирате, вие увеличавате притока на кръв към кожата си, подхранвайки я с жизненоважни хранителни вещества и кислород.
6. Дръжте стреса под контрол
Точно както и на всичко друго в тялото, стресът влияе отрицателно на кожата. Изберете метод за управление на стреса, който работи за вас – медитация, йога, водене на дневник, ароматерапия и прочие.
Могат ли локалните „-биотици“ да помогнат?
Актуалните „-биотици“ (пре-, про- и постбиотици) представляват голям интерес за все повече проучвания. Много козметични брандове създават продукти за подобряване здравето на кожния микробиом. Те съдържат съставки за поддържане на кожната бариера и подхранване на микробиома й. (Както при повечето продукти за грижа за кожата, някои вършат работа, а други просто са добре рекламирани.) „Биотичната“ грижа за кожата може да бъде разделена в три категории:
Пребиотици. Микробиомът се нуждае от хранителни вещества, за да може микроорганизмите в него да живеят и да се размножават. Мислете за пребиотиците като за храна за пробиотиците. Пребиотични съставки са различни растителни захари и водорасли. Hydra Light Cream на Terraceutics съдържа патентованата съставка ACTIBIOME GPA®, базирана на екстракти от микроводораслите Laminaria Digitata (богати на захари) и Chlorella Vulgaris (богати на аминокиселини и пептиди). Те ребалансира pH-то на кожата и подобряват биоразнообразието на кожната флора.
Пробиотици. Пробиотиците са живи полезни бактерии. Не съществува козметичен продукт, който да съдържа живи пробиотични бактерии. Не се подвеждайте по умелия маркетинг. Първо, пробиотиците не могат да живеят във водна среда, защото само до няколко часа ще настъпи ферментация, а след това, поради липса на хранителна среда, бактериите ще умрат. Както знаете, първата съставка в козметичните формули е водата. Второ, чисто законодателно не е допустимо да регистрираш козметичен продукт, в който се съдържат бактерии. Независимо дали са добри или лоши. Нашата препоръка е да изберете качествен пробиотик с живи бактерии, каквито са пробиотиците на ProLact и да го пиете редовно.
Постбиотици. Постбиотиците са най-новата и модерна тенденция в грижата за кожата. Учените са доказали множеството им ползи за кожата. Постбиотиците представляват различни биологично активни вещества, произвеждани от пробиотичните бактерии, като антимикробни пептиди и късоверижни мастни киселини. Най-общо казано, пробиотиците подобряват разнообразието на кожния микробиом като привнасят още полезни бактерии, пребиотиците хранят съществуващите бактерии, а постбиотиците са полезните вещества, произвеждани от „добрите“ бактерии.
Използването на локални „-биотични“ продукти, само по себе си, няма да помогне. Необходимо е също да използваме хидратиращи и поддържащи кожната бариера съставки, както и да избягваме такива, които могат да ни навредят. И да не прекаляваме с иначе полезните активни съставки, като ретиноидите и киселините.
Нощният крем Overnight Restore Cream на Terraceutics съдържа мощни съставки, които подпомагат хидратацията и поддържат баланса в кожния микробиом.
AQUAXYL® е патентован комплекс от полизахариди, който подсилва бариерните функции на кожата, възпрепятства загубата на вода и подсилва синтеза на важни липиди, хиалуронова киселина и серамиди.
Азиатската центела стимулира производството на колаген, бори се срещу разрушаването на еластина и хиалуроновата киселина в кожата. Има хидратиращи, антиоксидантни и успокояващи свойства. Подобрява бариерните функции на кожата и способността ѝ да задържа влага.
Белият трюфел значително повишава еластичността на кожата, хидратира в дълбочина, има силни антиоксидантни и анти-ейдж свойства. Притежава омекотяващо кожата действие и е богат на аминокиселини.
RODACEA PG® е патентована съставка, включваща екстракт от микроалгае Rhodella Violacea, която защитава кожата от външни влияния, като засилва нейната физическа, антимикробна и антиоксидантна защита.
Скваланът е чудесен овлажнител, който подсилва кожната бариера. Има успокояващи и омекотяващи свойства. Антиоксидантите в него подпомагат възстановителните процеси в кожата и регулират себумната секреция.
Дневният крем Hydra Light Cream на Terraceutics има лека и бързопопиваща текстура, която не е за сметка на силната хидратация, която осигурява.
EFFIPULP® е патентована съставка базирана на концентрат, получен чрез хидролиза на авокадо пълп (пептиди от авокадо). Благодарение на детоксикиращия ефект на пептидите, клетките възстановяват своите функции и способността си да синтезират ключови вещества. Стимулира синтеза на хиалуронова киселина и възстановява обема на дехидратираната и стресирана кожа.
ACTIBIOME GPA® е патентована съставка, базирана на екстракти от зелени микроводорасли Laminaria Digitata (богати на захари) и кафяви водорасли Chlorella Vulgaris (богати на аминокиселини и пептиди). Ребалансира pH-то на кожата и подпомага биоразнообразието на кожната флора. Повишава защитните механизми на кожата срещу стрес и външни влияния.
OLEOSOFT® е патентована съставка, базирана на микс от ензимно активирани растителни масла – бадемово, масло от пореч, ленено и маслиново. Спомага за задържането на влагата в кожата, овлажнява и има силни антиоксидантни свойства. Омекотява и изглажда, без да омазнява.
Земната морска вода е уникален тип вода, изключително богата на минерали. Тя детоксикира, реминерализира и озарява кожата. Освежава и изравнява тена.
Алое Вера притежава хидратиращи, успокояващи и антиоксидантни свойства. Спомага за цялостното възстановяване на кожата.
В заключение…
Все повече осъзнаваме колко важен е микробиомът на кожата за цялостното ни здраве. Освен, че ще помогне на кожата ни да изглежда по-добре, ще защити тялото ни от вредното влияние на средата. Помогнете на баланса в кожния микробиом и подобрете биоразнообразието в него с продуктите на Terraceutics.
Какво представлява кремът за лице? Кремът за лице е продукт, който се използва най-вече за овлажняване, хидратиране и задържане на влагата в кожата, както и за защитата ѝ от агесорите на околната среда. С общото название „крем за лице“, обикновено назоваваме всеки подобен продукт, независимо от неговата формула – дали е емулсия, балм, лосион и …
В днешно време няма човек, който в даден момент от живота си да не е бил подложен на силен стрес. С начина на живот, който водим в момента, е напълно нормално да се чувстваме стресирани и напрегнати по-често, но когато този стрес и това напрежение станат почти постоянно явление, тогава започват да се отразяват сериозно …
Себумът е лепкава, мазна субстанция, произвеждана от мастните жлези на тялото. Себумът съдържа 57% триглицериди и мастни киселини, 26% восъчни естери, 12% сквален и 4.5% холестерол. Разбира се, това което наричаме „мазнина“ по кожата, не е съставено само и единствено от себум, а съдържа също пот, мъртви кожни клетки и малки части от всичко, което …
Ние ценим вашата поверителност
Използваме бисквитки за функционални и аналитични цели. Моля, прочетете нашата Политика за поверителност за повече информация.
Как да подхранваме „добрите“ бактерии, за да имаме здрава и блестяща кожа
Когато говорим за кожата, обикновено мислим за външния ѝ вид– как да скрием тъмните кръгове под очите, някоя друга пъпчица или да изразим по-добре контура на лицето. Истината е, че здравето на кожата е от съществено значение за здравето на цялото ни тяло. В крайна сметка, тя е най-големият орган в тялото и основният „щит“ между нас и външния свят. Нашата кожа е дом на милиарди микроорганизми и изследванията тепърва започват да откриват важната им роля за нашето здраве. Предупреждаваме ви, откритията са вълнуващи и леко стряскащи.
Представяме ви кратък наръчник за микробиома на кожата и как да се грижим за него, изготвен със съдействието на нашите приятели от ProLact Probiotics.
Какво представлява кожния микробиом?
Кожният микробиом, понякога наричан кожна микрофлора, е термин, който описва трилионите „буболечки“, които живеят в нашата кожа. В състава му влизат над 1000 различни вида бактерии и 80 различни вида гъбички. Някои от тях са обитатели и на чревния микробиом, включително видове Staph, Strep и Candida. Има и няколко вида пробиотични бактерии от семействата Bifidobacterium и Lactobacillus, но значително по-малко, отколкото се намират в дебелото черво.
Кожният микробиом се променя в зависимост от „еко-нишата“ или мястото, на което живеете. Микроорганизмите варират, в зависимост от количеството светлина, на което сте изложени. Различните участъци от кожата имат и различна микрофлора. Оказва влияние и дали зоната от кожата е влажна, суха, окосмена или мазна. Също така, микробиомът се различава при мъжете и жените, както и при различните възрасти. Например, тийнейджър с бушуващи хормони ще има много по-различен микробиом от жена в постменопауза, водеща заседнал начин на живот.
Каква е ролята на микробиома за нашето здраве?
1. Комуникира с нашата имунна система
Някога учените са смятали, че нашият микробиом съществува само на повърхностния слой на кожата и че по-дълбоките дермални слоеве са напълно стерилни. Сега знаем, че това не е вярно. (Логично.) През 2013 г., учените се „гмуркат“ надълбоко в дермата, търсейки микроорганизми, които откриват чак до подкожния мастен слой. Оказва се, че микробиомът от този слой си „говори“ директно с имунната ни система.
2. Предпазва ни от инфекции
„Балансираният“ кожен микробиом предпазва от инфекции по почти същия начин, по който го прави „балансираният“ чревен микробиом: чрез изместване на патогенните бактерии. „Добрите“ микроорганизми по кожата предпочитат относително кисела среда (pH около 5,0), което, от своя страна, също инхибира растежа на патогени.
3. Облекчава възпалението
Микробиомът и имунната система на кожата „разговарят“ редовно помежду си, което води до намаляване на възпалението. Когато микробиомът е извън баланс, имунната система може да освободи различни антимикробни пептиди като кателицидин, които да помогнат за възстановяването на баланса. Също така, добрите бактериални обитатели могат да инхибират освобождаването на възпалителни съединения от имунната система. Предпазва ни от агресорите в околната среда
4. Предпазва ни от агресорите в околната среда
Микробиомът подпомага заздравяването на рани, предпазва ни от алергени, минимизира окислителното увреждане и поддържа хидратацията на кожата. Всъщност, някои съвсем нови изследвания показват, че добрите бактерии могат да ни предпазят от вредните UV лъчи. Едно проучване установява, че бактерията Staphylococcus epidermidi може да ни предпази от образуването на рак на кожата.
Как можем да компрометираме кожния микробиом и до какво води това?
Вероятно знаете, че купища антибиотици, много други лекарства и лошата диета могат да навредят на чревния микробиом.
Същото важи и за кожния микробиом. Използването на дезинфектанти за ръце е важно и ни предпазва от болести, но същевременно допринася за кожната дисбиоза, а това, от своя страна, може да доведе до различни кожни заболявания. Небалансираният микробиом или кожната дисбиоза се свързват с псориазис, алергии, екзема, контактен дерматит, акне, лошо зарастване на рани, пърхот, инфекции, розацея и ускорено стареене на кожата.
Можем да компрометираме кожния микробиом по два начина: в зависимост от това какво слагаме върху кожата и какво слагаме в тялото.
1. Използвате грешните продукти
Ако сте пристрастени към чистотата, може да увредите микробиома на кожата си. Да вземем за пример сапуните със сулфати; по своята същност, те са алкализиращи. Реално, така работят за премахване на мръсотията и микробите. Но припомнете си, че нашият кожен микробиом предпочита рН около 5. При това сравнително кисело рН, „добрите“ микроорганизми „процъфтяват“. За сметка на това, опортюнистични бактерии – дисбиотичните играчи – се радват повече на по-високо, по-алкално pH. А сапунът има рН до около 10…
Едно много интересно проучване показва, че при децата, които мият чинии на ръка, има по-ниска честота на алергии, в сравнение с тези в чиито семейства, се използва съдомиялна машина. Авторите предполагат, че резултатите са свързани с ползите от допира на кожата с микробите от мръсните чинии.
2. Чревният ви микробиом също е компрометиран
Нови изследвания показват, че всичко, което уврежда чревния микробиом, влияе и върху микробиома на кожата. Нарича се оста „черва-кожа“ (да не се бърка с оста „черва-мозък“) и учените тепърва започват да проучват въпроса. Голяма част от изследванията проучват връзката между здравето на червата и акнето. Ето какво казват учените: „Чревният микробиом влияе върху възпалението, оксидативния стрес, инсулиновия отговор, нивата на тъканни липиди, растежа на патогенни бактерии, включително на нивата на невропептиди и невротрансмитери, регулиращи настроението.“
3. Прекалявате с грижата за кожата
Използването на прекомерно количество продукти, с висока концентрация на активни съставки, има потенциала да увреди кожната бариера. Тук визираме честата употреба на киселини и абразивни частици, както и на ретиноиди във висока концентрация. Продуктите от този тип трябва да бъдат въвеждани постепенно и да бъдат използвани умерено (и разумно). Вредите, които могат да нанесат на кожната бариера, при неправилна употреба, многократно надхвърлят ползите им.
4. Живеете в 21-ви век
Разходките сред природата са полезни за физическо здраве, за психическо здраве и, оказва се, за микробиома. За съжаление, днес все повече хора живеят в градска среда; без достъп до зелени паркове. Така човешката микрофлора става все по-малко разнообразна.
Изследванията установяват, че контактът с природата (или липсата му) влияе пряко на разнообразието на микрофлората. „В индустриализираните страни, разпространението на незаразните болести се увеличава драстично от средата на 20-ти век“, споделят учените от едно проучване. „Причинно-следствените връзки остават слабо проучени, но увеличената гъстота на населението, замърсяването, заседналия начин на живот, тютюнопушенето, промените в диетата и ограниченото излизане на открито са сериозни фактори.“
Проучването открива, че излетите на открито подпомагат разнообразието на микробиома и го насищат с „добри“ бактерии. Микробите в природата буквално се прехвърлят върху кожата (и в носа), чрез допир и дишане. (Изключително вълнуващо е да открием, че природата всъщност е пълна с „добри“ микроорганизми, които само чакат да бъдат „уловени“, за да ни донесат ползи за здравето!)
Как да поддържаме баланс в микробиома?
Ако мислите, че най-вероятно може да сте нанесли доста щети на микробиома си през годините, добрата новина е, че можете да помогнете за възвръщането на баланса. Ето как:
1. Хранете се здравословно и не пропускайте хидратацията
Препоръчваме добри мазнини, достатъчно протеини, да не изключвате въглехидратите, да приемате повече кръстоцветни зеленчуци и да пиете повече вода. Изключете от диетата си преработените храни и намалете захарта. Изследванията показват, че това, което слагате в устата си влияе сериозно върху кожата и нейния микробиом.
2. Идентифицирайте храните, които не влияят добре на кожата ви
Уточняваме, че това е строго индивидуално. Тъй като знаем, че микробиомът на кожата се влияе от вътрешното възпаление, постарайте се да ограничите храните, за които знаете, че не се отразяват добре на кожата ви. Например, млечните продукти и глутенът са свързани с изострянето на редица кожни проблеми, включително на екзема и акне.
3. Погрижете се за червата си
Знаем също, че кожните проблеми се влияят от чревния микробиом и здравето на лигавицата на червата, затова препоръчваме да потърсите висококачествен пробиотик. Съществуват много изследвания за употребата на пробиотици за поддържане здравето на червата и микробиома на кожата.
Пробиотиците ProLact са последно поколение пробиотици, произведени по уникална технология за естествена микроенкапсулация на бактериите. Това означава, че самите пробиотични бактерии са обвити със защитна обвивка от протеини и мукополизахариди, която гарантира, че ще преминат през целия стомашно-чревен тракт и ще се заселят в дебелото черво, където ще донесат максимално много здравни ползи, включително за кожата.
4. Използвайте умерено дезинфектантите за ръце
Да, изключително важно да имаме добра хигиена. Но не за сметка на кожна дисбиоза. Разбираме, че е лесно да се каже, но светът тъкмо премина през пандемия и е нормално да сте по-предпазливи. Потърсете продукти с по-нежни повърхностноактивни вещества, както и дезинфектанти за ръце, чиито активни съставки са буферирани с полезни съставки като алое вера. Не забравяйте да хидратирате кожата си след измиване и дезинфекция.
5. Изпотете се
Следващото изречение вероятно леко ще ви озадачи. Ако се храните добре, потта, която тялото ви произвежда, ще представлява пребиотик (хранителна среда) за кожния микробиом. Да не забравяме, че редовната физическа активност води до по-добро здраве на кожата, а и на цялото тяло. Когато тренирате, вие увеличавате притока на кръв към кожата си, подхранвайки я с жизненоважни хранителни вещества и кислород.
6. Дръжте стреса под контрол
Точно както и на всичко друго в тялото, стресът влияе отрицателно на кожата. Изберете метод за управление на стреса, който работи за вас – медитация, йога, водене на дневник, ароматерапия и прочие.
Могат ли локалните „-биотици“ да помогнат?
Актуалните „-биотици“ (пре-, про- и постбиотици) представляват голям интерес за все повече проучвания. Много козметични брандове създават продукти за подобряване здравето на кожния микробиом. Те съдържат съставки за поддържане на кожната бариера и подхранване на микробиома й. (Както при повечето продукти за грижа за кожата, някои вършат работа, а други просто са добре рекламирани.) „Биотичната“ грижа за кожата може да бъде разделена в три категории:
Използването на локални „-биотични“ продукти, само по себе си, няма да помогне. Необходимо е също да използваме хидратиращи и поддържащи кожната бариера съставки, както и да избягваме такива, които могат да ни навредят. И да не прекаляваме с иначе полезните активни съставки, като ретиноидите и киселините.
Нощният крем Overnight Restore Cream на Terraceutics съдържа мощни съставки, които подпомагат хидратацията и поддържат баланса в кожния микробиом.
Дневният крем Hydra Light Cream на Terraceutics има лека и бързопопиваща текстура, която не е за сметка на силната хидратация, която осигурява.
В заключение…
Все повече осъзнаваме колко важен е микробиомът на кожата за цялостното ни здраве. Освен, че ще помогне на кожата ни да изглежда по-добре, ще защити тялото ни от вредното влияние на средата. Помогнете на баланса в кожния микробиом и подобрете биоразнообразието в него с продуктите на Terraceutics.
Интересни статии
Крем за лице – защо и как да го използваме?
Какво представлява кремът за лице? Кремът за лице е продукт, който се използва най-вече за овлажняване, хидратиране и задържане на влагата в кожата, както и за защитата ѝ от агесорите на околната среда. С общото название „крем за лице“, обикновено назоваваме всеки подобен продукт, независимо от неговата формула – дали е емулсия, балм, лосион и …
Влияние на стреса върху здравето и вида на нашата кожа
В днешно време няма човек, който в даден момент от живота си да не е бил подложен на силен стрес. С начина на живот, който водим в момента, е напълно нормално да се чувстваме стресирани и напрегнати по-често, но когато този стрес и това напрежение станат почти постоянно явление, тогава започват да се отразяват сериозно …
Себум | Какво представлява?
Себумът е лепкава, мазна субстанция, произвеждана от мастните жлези на тялото. Себумът съдържа 57% триглицериди и мастни киселини, 26% восъчни естери, 12% сквален и 4.5% холестерол. Разбира се, това което наричаме „мазнина“ по кожата, не е съставено само и единствено от себум, а съдържа също пот, мъртви кожни клетки и малки части от всичко, което …